举一反三
- A retail business buys and sells product X. The variable cost for product X is $3 per unit and the fixed costs of the business are $75,000. The selling price is $7 per unit.What is the break-even sales volume of product X?______
- Johnston Company wants to double production of Product X from 1,000 units to 2,000 units. The variable manufacturing cost per unit is $10. The variable nonmanufacturing cost per unit is $20. There are no fixed costs. The selling price per unit is $50. What is the incremental cost of the proposed change?
- Production costs of product Z vary depending on the level of activity. Costs have been recorded at various levels of activity as follows:What is the variable cost per unit?<br/>______
- Fixed cost per unit of product = totalfixed manufacturing costs / some selected volume level.
- Perez Company had the following information available: Expected Costs and Selling Price Based on 5,000 Units: Variable manufacturing costs per unit $32 Fixed manufacturing costs per unit $20 Selling price per unit $70 Expected production level 5,000 units In the flexible budget at 15,000 units, what is the total manufacturing cost?
内容
- 0
If the price of a product decreases by 10 per cent and sales increase by 5 per cent, demand for that product would be said to be price inelastic.
- 1
Beckham Company has the following information available: Selling price per unit $100 Variable cost per unit $55 Fixed costs per year $400,000 Expected sales per year 20,000 units What is the expected operating income for a year?
- 2
Werth Company produces tie racks. Its estimated fixed costs for the year are $288,000, and the estimated variable costs per unit are $14. Werth expects to produce and sell 60,000 racks at a price of $20 per unit. How many units will be sold at breakeven? A: 48,000. B: 3,600. C: 14,400. D: 20,571.
- 3
A business sells product B. The fixed costs of the business are $125,000. The variable cost of product B is $25 and the required profit is $50,000. Expected production is 12,500 units. What is the selling price of product B?______
- 4
Mitchell Corporation manufactures a single product. The selling price is $85 per unit, and variable costs amount to $68 per unit. The fixed costs are $16,500 per month. What will be the monthly margin of safety (in dollars) if 1,800 units are sold each month? ( ) A: $82,500. B: $70,500. C: $12,000. D: $16,500.