How ______ apples are there in the refrigerator?
举一反三
- How much did the woman pay for the refrigerator?[1分]
- _____ is there on the table? A: How many apples B: How much bread C: How much breads D: How many fruit
- The price of apples is $.50, and the price of oranges is $1. If you have $8.50 to spend on apples and oranges, how many apples will you buy?https://p.ananas.chaoxing.com/star3/origin/530de2eb311d2b0ee6f6e7d3ce5eca72.png
- Complete the questions using many / much or are / is. 1 How _________cereal _________in the bowl? There is none. 2 How _________ cookies _________on the table? There are three pieces. 3 How _________ eggs _________in the refrigerator? There is a dozen eggs. 4 How _________salt did you put in this omelet? A little bit. 5 How _________chicken _________ left? There is a bowl of chicken.
- Now you will hear someone describing how to cook a traditional dessert. Listen and label the following steps in correct order. 1) peel the apples 2) mix blackberries and apples slices 3) cook apples with sugar 4) rub flour and butter 5) add sugar 6) put the fruit in a baking dish 7) put the mixture on top of the fruit 8) bake for some time