While ordinary Xinyang Maojian sells at two hundred yuan per kilo, a three-gram cup of Daqi can cost 804 yuan, which is a(n) that someone can't afford.
A: extravagance
B: magnificence
C: luxury
D: extravagance
A: extravagance
B: magnificence
C: luxury
D: extravagance
举一反三
- As manager of the company, I can't ______ two weeks away from work. A: cost B: pay C: spend D: afford
- 中国大学MOOC: “To rent three rooms, the cost was around 8 thousand yuan. But now its climbed to between 9) ___ yuan per month.”
- The dress is too (cost) ______ and I can’t afford it.
- ______that even the great fortune he inherited from his father could not sustain his life. A: His extravagance was so B: Much was his extravagance C: Such was his extravagance D: His extravagance was much
- Those skirts _____ five hundred yuan in this store, but I _____ three hundred on the same ones in the mall. A: are...cost B: were...paid C: are...paid